آموزش طراحی آنتولوژی یا هستان شناسی با Protege

آموزش طراحی هستان شناسی با نرم افزار پروتژ  protege بر طبق آموزش رسمی نرم افزار پروتژه که توسط اساتید دانشگاه های منچستر و استنفورد ارائه شده، آماده شده است. بنابراین می توان گفت معتبرترین و کامل ترین آموزش Protege و کاربرد آن جهت ساخت آنتولوژی های OWL می باشد.

با چگونگی ایجاد انواع کلاس و زیرکلاس آشنا می شوید. به بررسی قوانین مختلف در استاندارد OWL می پردازیم . مفاهیم مهم این حوزه نظیر UNA و OWA را با مثال های متعدد می آموزید. با نحوه ایجاد و کاربرد انواع ویژگی ها (Object Property, Data Property) آشنا می شوید و سپس با مثال های عملی به سراغ معرفی یک به یک قید های ویژگی ها می رویم. با نحوه عملکرد موتورهای استنتاج موجود در نرم افزار Protege آشنا می شویم و در بخش های مختلف آموزش از آن ها برای اجرای عملیات استنتاج از آنتولوژی خود بهره می بریم.

 

به بررسی قابلیت پایداری آنتولوژی توسط موتورهای استنتاج می پردازیم و با مثال های عملی این موضوع را بررسی می کنیم. قیدها یا گزاره های وجودی و کلی را که از مهم ترین مفاهیم در تعریف انواع کلاس ها در ساختار آنتولوژی های OWL هستند را به صورت مفصل توضیح می دهیم و کاربرد جالب آن ها را در آنتولوژی خود نشان خواهیم داد. در مجموعه آموزشی نرم افزار Protege به طراحی یک هستی شناسی برای انواع مختلف پیتزا می پردازیم و در بخش های مختلف آموزش پروتژ به مرور آن را کامل می کنیم به نحوی که تمامی مفاهیم مطرح در حوزه آنتولوژی های OWL را در مراحل مختلف آموزش عملا در آنتولوژی خود پیاده سازی می کنیم.

پس از مشاهده این آموزش قادر خواهید خود هر نوع آنتولوژی یا هستان شناسی را در حوزه های مختلف مانند پزشکی، صنعت، مهندسی و … به سهولت طراحی کرده و از امکانات ویژه Protege برای ارتقا قابلیت های آنتولوژی خود استفاده کنید.آموزش پروتژ Protege مجموعه کاملی از بیش از 40 قسمت فیلم آموزشی برای یادگیری سریع و دقیق ساخت و طراحی آنتولوژی (Ontology) یا همان هستی شناسی/هستان شناسی توسط نرم افزار پروتژ است.

این آموزش برای هر دو نسخه 4 و  5 پروتژه مناسب است و شامل بیش از 220 دقیقه ویدیوی آموزشی به صورت پروژه محور است.

 

200,000 تومان – خرید

فهرست مباحث آموزشی مجموعه مقدماتی و پیشرفته به شرح زیر است:

شمارهعنوانزیرعنوان
1اجزا آنتولوژی های OWL
اعضا
ویژگی ها
کلاسها
2طراحی یک آنتولوژی OWL
کلاس های مشخص
کلاس های گسسته
قابلیت ایجاد ساختار سلسله مراتبی کلاس
ویژگی های OWL
ویژگی های معکوس
3مشخصات ویژگی های ابجکت OWL
ویژگی های فانکشنال
ویژگی های فانکشنال معکوس
ویژگی های انتقالی
ویژگی های متقارن
ویژگی های نامتقارن
ویژگی های انعکاسی
ویژگی های غیرانعکاسی
4دامنه و برد ویژگی ها
5تشریح و تعریف کلاس ها
قیدهای ویژگی
قیدهای وجودی
6استفاده از موتور استنتاج
راه اندازی موتور استنتاج
کلاس های ناپایدار
7شرایط لازم و کافی
کلاس های اولیه و کلاس های تعریف شده
8دسته بندی خودکار کلاس ها
9قیدهای کلی
10دسته بندی خودکار و استنتاج جهان باز
قیدهای بستار
11الگوهای طراحی آنتولوژی
قیدهای پوششی

200,000 تومان – خرید
در صورتی که مایل باشید می توانید پیاده سازی پروژه طراحی آنتولوژی خود را به ما بسپارید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید
Open chat